Remzi ULUŞAHİN
Kurum Müdürü
HAVA DURUMU
İZMİR
TANITIM FİLMLERİ
RESMİ KURUMLAR
..:: Kurumumuz Hakkında Genel Bilgiler

İNFAZ KURUMUNUN YERLEŞİM KONUMU

                İzmir İli Buca İlçesi Menderes Caddesi üzerinde 108 kapı numarası ile adreslendirilmiş olup, adliye binasına 10 km. uzaklıktadır. Komple arsa alanı 73.924 m2 olup bina oturma alanları 17.172,22 m2'dir. Güvenlik sahası ise 56.751,78 M2 olup, Ceza İnfaz Kurumu 1959 yılında hizmete girmiştir.

a) Kapasite ve Tipi:Ceza İnfaz Kurumumuz belli bir tipi olmayan il Ceza İnfaz Kurumu olup, kapasitesi 1300 kişidir. İki ayrı blokta toplam 34 koğuş ve 2 müşahede, toplam olarak 36 koğuş mevcuttur.

DIŞ VE İÇ GÜVENLİK DURUMU

a) Dış Güvenlik:Ceza İnfaz Kurumumuz her iki bölümünde koğuş bahçe duvarlarının üzerinde firarı önleyici dikenli tel ve tel üstüvane bulunmaktadır. Ayrıca idare binası hariç her iki bölüm tarafından 1,5 metre yüksekliğinde tel örgü ile tel üstüvane bulunmaktadır.

Ceza İnfaz Kurumu dış güvenliği Jandarma Bölük Komutanlığınca sağlanmakta, bölük Subay, Astsubay, Uzman Çavuş, Erbaş ve Erlerden oluşmaktadır. Ceza İnfaz Kurumunun etrafında 6 adet büyük nöbetçi kulesi ve 14 nöbetçi kulübesi bulunmaktadır

b) İç Güvenlik ve İdari İşler:Ceza İnfaz Kurumumuzda görevli Cumhuriyet Savcısı, Kurum Müdürü, 2. Müdür, İdare Memuru, Sayman, Tabip, Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Öğretmen, Katip, Veznedar, Sağlık Memuru , Teknisyen, Teknisyen Yardımcısı, Şoför, Hizmetli, Aşçı, Kaloriferci, İnfaz ve Koruma Başmemuru, İnfaz ve Koruma Memuru olmak üzere toplam 453 personel bulunmakta ve bu personel ile iç güvenlik ve idare işler yürütülmektedir.

ISI , SU , AYDINLATMA VE YANGIN TERTİBAT KONUMU

a) Isınma:Buca Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda ısıtma sistemi idare binasında kalorifer, koğuşlarda ise soba ile katı yakıt maddesi olan odun ve kömür kullanılmakta, koğuşların yakacak ihtiyaçları günlük olarak verilmekte, ısıtma için 2 adet idare binası altında kalorifer kazanımız, mutfakta 3 adet buhar kalorifer kazanımız vardır, yıllık olarak sobalık odun 40–50 ton arası, ithal kömür ise 500–600 ton civarlarında kullanılmaktadır. Bunlar ihale yoluyla temin edilmektedir.

b) Su:Buca Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzun içme suyu 2 adet yer altı kuyumuzdan karşılanmakta olup , ayrıca şehir şebeke suyu da lojmanlarımıza ve Ceza İnfaz kurumumuza bağlıdır. Kuyularımız arıza yaptığında şehir şebeke suyu kullanılmakta ve atık sular ise kanalizasyon vasıtası ile şehir kanalizasyonuna akıtılmaktadır.

c) Aydınlatma:Buca Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzun elektriği Tedaş tarafından karşılanmakta, ancak elektrik kesildiğinde 15 saniye içerisinde devreye giren 325 KVA devirli elektrik Jeneratörümüz elektrik ihtiyacımıza cevap vermektedir.

d) Dış aydınlatma: Ceza İnfaz Kurumuz çevre aydınlatması için 6 adet büyük nöbetçi kulübesinde 2'şer adet toplam olarak 12 adet helyum buharlı 1000 Walt'lık projektör ve 14 adet nöbetçi kulübesinde ise 400 Walt'lık sodyum buharlı projektör ile aydınlatma yapılmaktadır.

e) Yangın tertibatı: Buca Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda çıkacak olası bir yangında, yangın ekiplerimiz ile anında yangın söndürücü cihazlarımız ve Ceza İnfaz Kurumu maltalarında koğuş ağızlarında bulunan yangın hortumları ile müdahale edilmektedir. 6 Kg.lık 20 adet , 30 Kg.lık 3 adet , 50 Kg.lık olan 3 adet , 12 Kg.lık 4 adet ve 25 Kg.lık 3 adet toplam olarak 33 adet yangın söndürme cihazı vardır.

SAĞLIK HİZMETLERİ

               Ceza İnfaz Kurumumuzda sağlık hizmetleri Tabip, Diş Tabibi, Sağlık Memuru tarafından yürütülmektedir. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğünce görevlendirilen Aile Hekimi Ceza İnfaz Kurumumuzda bulunup hükümlü ve tutukluların sağlık sorunlarını çözmektedir.

Temizlik: Buca Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzun 60- 70 kişilik kapasiteye sahip Türk hamamı mevcut olup; 10–12 ile 13–16 saatleri arasında banyo yapılmakta, kurumumuzun kapasitesinin fazla olması nedeni ile hükümlü – tutuklular koğuş sırasına göre banyo yaptırılmaktadırlar. Hamamın ısınması kurumumuz mutfağının kalorifer dairesindeki bulunan kazan ile sağlanmaktadır.

MUTFAK HİZMETLERİ

               Buca Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz mutfağında 2 aşçı 2 infaz koruma memuru 70 – 75 civarında hükümlü ve tutuklu çalışmakta, yemekler 4 adet çelik buharlı kazanlarda pişirilmekte, ayrıca 1 büyük 2 küçük ocakta ise kızartma, yemeklere sos hazırlanması ve yemeklerin gerektiğinde ısıtılması için 45 kg.lık sanayi tüpü kullanılmakta ve hükümlü- tutuklu ve personelin ihtiyacı karşılanmaktadır.

SİTEMİZİ
 
T.C. İzmir Kapalı Açık Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. Web Master: →Mehmet UYGUN←